ارتباط خونریزی مقعدی دوران بارداری با فیستول:درمان با جراحی لیزر

خون ریزی مقعدی در بارداری

خونریزی رکتال یا خونریزی مقعدی معمولا در پی فیشر مقعد رخ می­دهد. فیشر مقعدی به پارگی کوچک بافت­های داخلی مقعد گفته می­شود. مشاهده خون در مدفوع، که رنگ آن قرمز روشن است، در دوران بارداری و پس از زایمان بسیار شایع است، این وضعیت هنگام یبوست تشدید می­شود.

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماهه ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد. این ترک‌های دردناک در پوست مقعد می‌تواند به خاطر دفع دشوار مدفوع در نتیجه‌ی یبوست باشد که در دوران بارداری طبیعی است. یکی دیگر از علل خونریزی مقعد در دوران بارداری می تواند بیماری های مقعدی از جمله هموروئید(بواسیر), فیشر(شقاق) و یا فیستول باشد. در صورتی که خونریزی مقعدی ناشی از کولیت باشد جراحی آن و برداشتن زخم به شدت ضروری است. یکی از راه های جراحی که امروزه برای اینکار استفاده می شود جراحی با لیزر می باشد.  در جراحی با لیزر بدون ایجاد شکاف و تنها با سوزاندن ناحیه مورد نظر درمان صورت میگیرد. از مزایای این نوع جراحی نسبت به جراحی های سنتی درد و خونریزی کمتر و دوره ی نقاهت کوتاه تر می باشد.

متخصصان ما در کلینیک ما اماده ی ارائه ی خدمات در زمینه ی درمان انواع بیماری های مقعدی (فیستول, فیشر, هموروئید) و درمان خونریزی مقعدی با کمک بهترین تجهیزات به شما می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

علل وجود خون در مدفوع در دوران بارداری


در بخش زیر به مواردی که منجر به وجود خون در مدفوع در دوران بارداری می­شود اشاره می­کنیم:

یبوست

تعداد زیادی از زنان در دوران بارداری دچار یبوست می­شوند. ممکن است یبوست درحد خفیف و یا بسیار شدید باشد که بیمار هنگام دفع مدفوع درد بسیاری زیادی را متحمل شود. اگر به اندازه کافی آب نمی­خورید یا به اندازه کافی در رژیم غذایی خود فیبر دریافت نمی­کنید، به احتمال زیاد دچار یبوست می­شوید. برای آنکه دفع مدفوع به طور منظم انجام شود و دچار یبوست نشوید سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید. داروهایی که در دوران بارداری مصرف می­کنید یکی دیگر از دلایل ابتلا به یبوست است. گاهی اوقات مصرف ویتامین­ ها با دز بالا در دوران بارداری می­تواند باعث یبوست و دفع دردناک مدفوع شود. در صورتی که دچار یبوست هستید باید بدانید که این وضعیت به ایجاد مسائل بیشتر و وجود خون در مدفوع می­انجامد.

هموروئید

 • عروق خونی که در اطراف ناحیه رکتال قرار دارند، تحت عنوان هموروئید شناخته می­شوند. در ماه­ های آخر بارداری، ممکن است هموروئید متورم شود و باعث بروز درد و ناراحتی شود.
 • اگر دچار یبوست هستید برای دفع مدفوع باید زور بزنید. در نتیجه هموروئید بزرگتر از حالت طبیعی شده و شروع به خونریزی می­کند و شما متوجه وجود خون در مدفوع خود خواهید شد.
 • در صورتی که خونریزی در پی هموروئید ایجاد شده باشد، پزشک از شما می­خواهد فیبر بیشتری مصرف کنید و مایعات و آب بیشتری بنوشید. پزشک به شما داروی ضد یبوست می­دهد تا بدون نیاز به زور زدن بتوانید به راحتی دفع مدفوع داشته باشید.

فیشر مقعد

 • فیشر مقعد به پارگی پوست اطراف ناحیه مقعد گفته می­شود. هنگامی که دچار یبوست می­شوید باید برای دفع مدفوع بیشتر زور بزنید در اکثر موارد، فیشر مقعد در پی یبوست و زور زدن ایجاد می­شود.
 • هنگامی که مجبور هستید برای دفع مدفوع زور بزنید، پوست اطراف مقعد پاره می­شود و به خونریزی مقعدی ختم می­شود. فیشر یکی از مشکلات دردناک محسوب می­شود.
 • پزشک برای کاهش درد و ناراحتی شما، استحمام آب گرم و افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی را توصیه می­کند. در صورتی که این موارد به رفع مشکل شما کمک نکند، پزشک برای بهبود وضعیت دفع و کاهش فشار بر این ناحیه هنگام زور زدن، دارو تجویز می­کند.
 • مصرف برخی از پمادها مانند نیفدیپین و نیتروگلیسرین می­توانند به بهبود موضع و التیام سریع تر فیشر کمک کنند. این داروها باید حتما تحت نظر پزشک مصرف شود. در برخی موارد که مصرف دارو نتواند به بهبود فیشر کمک کند، آخرین راه درمانی انجام عمل جراحی خواهد بود. در این حالت، پزشک از بیمار می­خواهد تا هنگام زایمان صبر کند و در صورت لزوم پس از وضع حمل عمل کند.

پارگی مقعد

پارگی مقعد فقط زمانی رخ می­دهد که دچار فیشر مقعد شده باشید. مادامی که یبوست دارید مجبور هستید که برای دفع مدفوع زور بزنید، این کار باعث میشود که فشار زیادی به فیشرهای مقعد وارد شود؛ در نتیجه، فیشرهای مقعد بزرگتر می­شوند که این امر منجر به پارگی ­های مقعد در ناحیه رکتوم می­شود. به همین دلیل شما دچار خونریزی مقعدی می­شوید، در اکثر موارد روش­های درمان پارگی­ های شبیه روش­های درمانی فیشر مقعد است.

فیستول

 • فیستول شبیه یک شبکه است که از ناحیه رکتوم تا پوست اطراف مقعد امتداد می­یابد. در اکثر موارد این شبکه به تخلیه مواد سفید رنگ کمک می­کند. اما گاهی اوقات می­تواند باعث خونریزی شود.
 • فیستول مشکلی است که به این ناحیه اختصاص دارد و پزشک می­تواند به صورت موضعی به درمان آن بپردازد. اما گاهی اوقات، فیستول می­تواند باعث ایجاد التهاب شدید در برخی از قسمت­ های دستگاه گوارشی شود، این عارضه تحت عنوان بیماری کرون شناخته می­شود.
 • پزشک در دوران بارداری آنتی بیوتیک­ هایی که خطری برای جنین ندارند را تجویز می­کند. در غیر این صورت، در مواردی که هیچ گزینه درمانی دیگری وجود نداشته باشد، پزشک داروهای ویژه­ای را برای درمان بیماری کردن تجویز می­کند. در برخی موارد نادر که مصرف دارو کمکی به درمان فیستول نکند، پزشک انجام عمل جراحی را توصیه می­کند. اما به طور کلی پزشک پیشنهاد می­کند که تا اواخر دوران بارداری و زایمان صبر کنید.

دیورتیکول

 • گاهی اوقات تعداد زیادی توده در دیواره داخلی مقعد ایجاد می­شود که تحت عنوان دیورتیکول شناخته می­شوند. در اکثر موارد، این عارضه در کولون ایجاد می­شود. گاهی اوقات این توده ­ها بزرگ شده و به علت فشار دائمی حاصل از اسپاسم کولون ایجاد می­شوند.
 • اگرچه معمولا هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، گاهی اوقات این توده­ ها عفونی شده و منجر به بروز بیماری دیورتیکولیت می­شوند. در این حالت، خونریزی فقط یک بار رخ می­دهد اما مقدار زیادی خون دفع می­کنید که به محض شروع به سرعت قطع می­شود. گاهی اوقات ممکن است در طول روز یا حتی چند هفته شاهد لکه ­های خون باشید. در این حالت، معمولا حجم خون کم است.
 • در برخی موارد نادر، دیورتیکولیت باعث ایجاد یک بیماری حاد می­شود که نیاز به بستری شدن در بیمارستان و حتی انجام عمل جراحی دارید. در صورت مشاهده مقدار زیادی لکه­ های خونی باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

پولیپ مقعد و سرطان

 • سرطان یکی از نگران­هایی است که در پی خونریزی ناحیه مقعد ایجاد می­شود. پولیپ به رشد خوش خیم سلول­های ناحیه کولون گفته می­شود. معمولا بزرگ شدن بولیپ ­ها باعث ایجاد خونریزی می­شود.
 • برخی از انواع پولیپ ­ها باعث ایجاد خونریزی می­شود.
 • برخی از انواع پولیپ ­ها قابلیت تبدیل شدن به تومورهای سرطانی را دارند.

پروکتیت و کولیت

 • گاهی اوقات ناحیه کولون یا رکتوم ملتهب شده و باعث رشد اولسر می­شوند. گاهی اوقات به طور همزمان رکتوم و کولون ملتهب می­شوند. به التهاب رکتوم پروکتبت و به التهاب کولون کولیت گفته می­شود.
 • دلایل مقعدی در ایجاد اولسر در سطح داخلی این ناحیه وجود دارد. در صورت بروز اولسر، خونریزی ایجاد می­شود و می­توانید شاهد وجود خون در مدفوع باشید.
 • گاهی اوقات ممکن است دچار عارضه­ای شوید که به طور کاملا ناگهانی نیاز به دفع فوری مدفوع داشته باشید. ممکن است دچار اسهال نیز شوید که این امر به وجود خون در مدفوع ارتباط دارد.
 • در صورت بروز هریک از موارد فوق باید فورا با پزشک خود مشورت کنید. پزشک برای تشخیص علت اصلی خونریزی و تائید پروکتیت یا کولیت انجام آزمایش را درخواست می­کند. پس از آنکه علت اصلی خونریزی مشخص شد، پزشک بهترین روش درمانی را برای شما تجویز می­کند.

علائم و نشانه ­های خونریزی مقعدی


خونریزی مقعد در دوران بارداری با علائم و نشانه­های مقعدی همراه است که برخی از این علائم عبارتند از:

 • تب
 • درد شکم
 • تهوع
 • استفراغ
 • اختلال در عملکرد روده
 • اسهال طولانی یا شدید
 • دفع غیر طبیعی روده ( در این حالت مدفوع باریک بوده که اصطلاحا به آن مدفوع مدادی گفته می­شود ).

سایر علائم و نشانه­ هایی که نیاز به درمان اورژانسی دارند عبارتند از:

 • تیره یا قهوه­ای بودن مدفوع
 • دفع حجم بسیار زیادی خون
 • آسیب دیدگی رکتوم که با اختلال در تنفس همراه است.

تشخیص خونریزی مقعد


خون ریزی مقعدی در بارداری

برای تشخیص محل اصلی خونریزی، انجام معاینه جسمانی ضروری است. پائین بودن سطح فشار خون و بالا بودن ضربان قلب از شاخص­ های اصلی نشان دهنده از دست دادن حجم مقدار زیادی خون است، حضور این دو مورد به معنای نیاز به درمان اورژانسی است. پزشک برای ارزیابی علائم خونریزی فعال یک لوله انعطاف پذیر را وارد روده می­کند و به بررسی این ناحیه می­پردازد. سپس ناحیه مقعد را به لحاظ وجود منابع خارجی خونریزی از قبیل تروما بررسی می­کند. بررسی این ناحیه به کمک انگشت می­تواند به ارزیابی ویژگی ­های مدفوع، حساسیت این ناحیه بپردازد و وجود هرگونه توده را تشخیص دهد. با توجه به حجم خون دفع شده، نمونه خون از بیمار گرفته می­شود و برای ارزیابی فاکتورهای لخته کننده خون و وجود علائم و نشانه ­های عفونت به آزمایشگاه فرستاده می شود. از روش ­های تشخیصی دیگری از قبیل سی تی اسکن، آنژیوگرافی، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر، آنوسکوپی، و عکسبرداری به کمک اشعه ایکس پس از تنقیه باریوم، برای تشخیص این عارضه استفاده می­شود. می­توان از کولونوسکوپی برای بررسی قسمت­ های داخلی رکتوم استفاده کرد. در این روش­ های تشخیصی وضعیت بدن به لحاظ وجود تومور در مقعد و انتهای کولون به لحاظ وجود خونریزی فعال بررسی می­شود. به علاوه، می­توان از مطالعات پزشکی هسته­ ای برای عنوان گذاری گلبول ­های قرمز خون و مشخص کرد نقاطی که دچار خونریزی می­شوند، استفاده کرد.

درمان خونریزی مقعد در دوران بارداری


جراحی

انواع روش­ های جراحی که برای درمان خونریزی مقعدی در دوران بارداری مورد استفاده قرار می­گیرد. عبارتند از: جراحی سنتی جراحی باز و جراحی بسته با لیزر که در ادامه در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

جراحی بسته ( جراحی لیزر )

خون ریزی مقعدی در بارداری

جراحی با لیزر یک روش جراحی است که امروزه جایگزین روش های جراحی سنتی شده است کلمه لیزر به معنای تقویت نور توسط پرتوهای لیزر، پرتوهای قدرتمندی هستند که با تحریک الکتریکی یک ماده خاص تولید می­شوند. این ماده می­تواند به صورت جامد، مایع، یا گاز وجود داشته باشد. معمولا از درمان با لیزر برای اهداف زیبایی استفاده می­شود و می­تواند چین و چروک و خطوط ناشی از زایمان را از بین ببرد. نور لیزر با گرمادهی به سلول ­ها بر بافت ­های مورد نظر تمرکز می­کند. انواع مختلفی از لیزر وجود دارد که هر یک رنگ و کاربرد متفاوتی دارند. رنگ یا پرتو نور به نوع جراحی مورد نظر که قرار است انجام شود. و رنگ بافت تحت درمان بستگی دارد و سه نوع لیزر وجود دارد که عبارتند از: لیزر کربن دی اکسید ( Co2 )، لیزر یاگ، و لیزر پالسی رنگی، معمولا از جراحی با لیزر تحت عنوان جراحی بدون خونریزی یاد می­شود زیرا نسبت به روش ­های جراحی سنتی خونریزی بسیار کمی ایجاد می­کنند. گرمایی که توسط لیزر تولید می­گردد باعث می­شود که محل جراحی از هر گونه آلودگی و میکروب عاری باشد و ریسک بروز عفونت کاهش یابد. از آنجایی برای انجام این نوع جراحی، ایجاد یک برش کوچک کفایت می­کند، معمولا زمان انجام این روش در مقایسه با روش جراحی سنتی کوتاه تر است و بیمار هزینه کمتری را متحمل می­شود. مسدود کردن عروق خونی و اعصاب باعث کاهش خونریزی، تورم، بافت اسکار، درد، و کوتاه شدن مدت زمان بهبودی می­شود.

جراحی سنتی ( جراحی باز )

جراحی سنتی

در صورتی که دچار کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، یا پروکتیت شده­اند، در نهایت به انجام عمل جراحی نیاز خواهید داشت. بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دو نوع بیماری خود ایمنی هستند که بر سیستم گوارش تاثیر می­گذارند. التهاب و زخم دستگاه گوارش می­تواند باعث درد بسیار شدید، خونریزی، زخم شدن روده، خونریزی، و کاهش اشتها شود. در برخی موارد، خارج کردن قسمت آسیب دیده تنها روش درمانی موثر محسوب می­شود.

روش­ های درمانی خانگی

 • غذاهای سرشار از فیبر بخورید این خوراکی به رفع یبوست کمک می­کنند. سبزیجات برگ سبز، غلات، کدو، آلو، انجیر، و غذاهای سرشار از اسیدهای چرب مگا3 که حاوی پروبیوتیک هستند به رفع بیوتیک کمک می­کنند، خوردن چای گیاهی و سوپ قلم از جمله خوراکی­ های سودمند برای رفع یبوست محسوب می­شوند. از خوردن غذاهای تند و ادویه دار، نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 • در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.
 • در طول روز ورزش کنید تا سیستم لنفاوی بدن بتواند به خوبی کار کند. تمرینات ورزشی سبک مانند دویدن، شنا، یوگا، و مواردی از این قبیل می­توانند به بهبود حرکات روده و رفع یبوست کمک کنند.
 • استفاده از تکنیک­ های کاهش استرس و تکنیک ­های مخصوص آرام سازی بدن بسیار سودمند است. کاهش استرس می­تواند به بهبود ناحیه رکتوم کمک کند در نتیجه بدن می­تواند توانایی طبیعی خود را برای کاهش التهاب افزایش دهد، به این ترتیب از میزان التهاب و احتمال بروز سایر بیماری­ ها و مشکلات کاسته می­شود.

پیشگیری از خونریزی مقعدی در دوران بارداری


در بخش زیر به رایج ترین روش­ها برای پیشگیری از خونریزی مقعد در دوران بارداری اشاره می­کنیم:

 • هنگامی که نیاز فوری به دفع مدفوع دارید به سرویس بهداشتی بروید و از زور زدن برای دفع مدفوع اجتناب کنید.
 • رژیم غذایی شما باید غنی از فیبر، انواع ویتامین، مواد معدنی، و اسیدهای چرب ضروری باشد. این امر می­تواند از خونریزی مقعد جلوگیری کند.
 • به طور مرتب ورزش کنید و فعالیت بدنی داشته باشید.
 • به اندازه کافی آب بنوشید، مصرف قرص­های آهن با دز بالا باعث یبوست می­شوند، بنابراین از مصرف این داروها اجتناب کنید. از پزشک خود بخواهید این داروها را با داروها را با مکمل­های حاوی فیبر عوض کند.

آیا خونریزی مقعد می­تواند به جنین آسیب برساند؟


پاسخ این سوال منفی است. احتمال بروز خونریزی مقعد پس از زایمان نیز وجود دارد. بنابراین خونریزی مقعد در دوران بارداری یا پس از زایمان به سلامت جنین آسیب نمی­رساند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


در صورتی که علائم زیر را تجربه میکنید بهتر است هرچه زودتر با پزشک خود تماس بگیرید تا پزشک علائم شما را ارزیابی کند.

 • خونریزی واژن
 • پائین بودن سطح فشار خون
 • بالا بودن تعداد ضربان قلب
 • خونریزی مقعد علیرغم رعایت روش­های درمانی خانگی
 • علائم خونریزی که با درد کمر همراه است.
 • درد شکم

 ممکن است پزشک برای رفع یبوست به شما داروی ملین بدهد. تمیز کردن ناحیه مقعد به آرامی و استفاده از دستمال توالت­ های فاقد الکل به جای دستمال توالت­ های رایج در بازار می­تواند به تسکین درد ناشی از خونریزی مقعد کمک کند، معمولا طی چند هفته پس از ختم بارداری به طور طبیعی فیشرهای مقعد بهبود می­یابد. احساس وجود توده در ناحیه مقعد که به این قسمت فشار می­آورد و باعث بروز التهاب می­شود در دوران بارداری بسیار شایع است. در صورتی که علیرغم بهبود حرکات روده و دفع مدفوع، همچنان درد در ناحیه مقعد ادامه داشته باشد می­توانید از پاراسیتامول برای تسکین درد استفاده کنید. در مواردی که خونریزی مقعد به علت هموروئید یا فیشر مقعد رخ دهد، سپس از اتمام بارداری به طور خود به خود بهبود می­یابد. اگر در خصوص محل اصلی خونریزی اطمینان ندارید و به طور دقیق نمی­دانید که آیا خونریزی به ناحیه واژن یا مقعد مربوط است باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا خونریزی مقعد جایی برای نگرانی ندارد، اما مراجعه به پزشک و رعایت دستورات او اهمیت بسیار زیادی دارد. در مواردی که علائم شما بدتر شده است یا علیرغم مصرف دارو بهتر نشده است فورا به پزشک مراجعه کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است