جراحی با لیزر جهت درمان بیماری های مقعدی از جمله:شقاق,فیستول,بواسیر

جراحی با لیزر جهت درمان بیماری های مقعدی از جملهشقاق,فیستول,بواسیر

امروزه، در بین بیماری­های مقعدی نظیر هموروئید که هرکسی ممکن است اطلاعات کم و بیشی از آن­ها داشته باشد بیماری ­های دیگری از قبیل فیستول، فیشر (شقاق) و کوندیلوما نیز وجود دارد که به ندرت پیش می ­آیند اما درحقیقت وجود دارند و اغلب با بیماری هموروئید اشتباه گرفته می­شوند. تمام این بیماری­ها با جراحی لیزر قابل درمان هستند اما نکته مهم این است که هر بیماری با لیزر متفاوت درمان می­شود. لیزری که جهت درمان بیماری هموروئید (بواسیر) استفاده می­شود لیزرelicoidal می­باشد. با این لیزر می­توان هموروئید را ریشه کن و بدون درد به ­طور کامل سوزاند.

بیماری فیستول با لیزر رادیال درمان می­شود. لیزر رادیال این امکان را فراهم می­کند تا فیستول بدون آسیب به عضلات اسفناکتر و بودن ایجاد درد درمان شود. و اما لیزر CO2، لیزری است که جهت درمان بیماری کوندیلوما بکار می­رود. درحال حاضر، تمامی این آسیب­ها با مراقبت­های بعد از درمان خوب و دوره بهبود خوب همراه هستند.

بیماری­های مقعدی از جمله بیماری­هایی هستند که در ناحیه ی مقعد بروز پیدا می کنند. مهمترین بیماری های مقعدی عبارتند از:هموروئید(بواسیر), شقاق(فیشر) و فیستول. که در ادامه هر کدام به اختصار تعریف شده­اند.

 • بواسیر یا هِموروئید: به گشاد شدن رگ­های وریدی درمجرای مقعد گفته می­شود که به کنترل مدفوع کمک می­کند. التهاب و یا تورم این رگ­ها موجب بیماری بواسیر می­گردد.
 • شقاق(فیشر): وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است.
 • فیستول: به هر نوع ارتباط غیر طبیعی یا مجرای ارتباطی بین دو اندام مختلف و یا دو بخش جداگانه از بدن یا حتی دو رگ که درحالت طبیعی باید از هم جدا باشند گفته می­شود.

اصولا قطعی­ ترین راه درمان این بیماری­ها جراحی می­باشد. یکی از جدیدترین روش­های جراحی که امروزه برای درمان این بیماری­ های دردناک وجود دارد جراحی  با لیزر می­باشد. جراحی با لیزر نسبت به جراحی­ های سنتی مزایای بسیاری دارد که از مهمترین مزایای آن می­توان به انجام عمل بدون بیهوشی کامل (با انجام بیهوشی موضعی), عدم نیاز به پانسمان, انجام عمل با خونریزی کمتر و درد کمتر بعد از عمل و دوران نقاهت بسیار کم آن اشاره کرد.

از این رو متخصصان ما در کلینیک آماده ی ارائه خدمات در زمینه ی درمان انواع بیماری­ های مقعدی از جمله هموروئید, شقاق و فیستول با استفاده از روش جراحی با لیزر,با استفاده از بهترین امکانات به شما می­ باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

هموروئیدها


هموروئیدها

بیماری هموروئید که به بواسیر نیز معروف است به التهاب رگ­های انتهایی مقعد و رکتوم اتلاق می­شود. کشیده شدن دیواره­ ی این رگ­ها موجب تحریک  آن­ها می­شوند.

علل هموروئیدها


بزرگ­ شدن رگ­های اطراف مقعد موجب بیماری بواسیر می­شود. این حالت ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

بارداری

بیماری­های هموروئید بیشتر در زنان باردار رخ می­دهد چراکه با بزرگ شدن رحم به رگ­ موجود در کولون فشار وارد شده و موجب بیرون زدن آن می­شود.

پیری 

همورویئد بیماری است که در بین افراد 45 تا 65 سال بیشتر مشاهده می­شود. البته این بدین معنا نیست که افراد جوان و کودکان به چنین ناهنجاری مبتلا نمی­شوند.

اسهال

هموروئید ممکن است بعد از اسهال مزمن رخ دهد.

یبوست مزمن 

فشار در حین  دفع مدفوع موجب واردشدن فشار بیشتر به دیواره عروق خونی می­شود.

نشستن طولانی ­مدت 

قرارگرفتن در موقعیت نشسته برای مدت طولانی خصوصا در دستشویی موجب بیماری بواسیر می­شود.

بلندکردن اجسام سنگین

بلندکردن مکرر اجسام سنگین ممکن است موجب بواسیر شود.

مقاربت مقعدی

این عامل ممکن است موجب هموروئید جدید و یا تشدید هموروئید قبلی شود.

چاقی

چاقی مرتبط با رژیم­غذایی می­تواند یکی از علل بروز بیماری بواسیر باشد.

ژنتیک

بیماری بواسیر در برخی افراد موروثی است.

علائم هموروئید


علائم بواسیر اغلب شامل:

 • خونریزی بدون درد
 • خارش و تحریک ناحیه مقعد
 • ناراحتی، درد و سوزش در مقعد
 • توده و تورم در مقعد
 • بی­اختیاری مدفوع

علائم هموروئید ممکن است ناخوشایند و یا هشداردهنده باشد اما معمولا جای نگرانی ندارند.

فیشر مقعدی


فیشر مقعدی

فیشر مقعدی یا همان شقاق مقعدی به پارگی و ترک در دیواره­ی درونی  کانال مقعد اتلاق می­شود.

علل فیشر مقعدی چیست؟


شقاق مقعدی ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد.

یبوست  

دفع مدفوع زیاد و سخت در مقایسه با مدفوع نرم و کم  معمولا هنگام اجابت مزاج موجب بروز آسیب­هایی در کانال مقعد می­شود.

اسهال 

اسهال مکرر ممکن است موجب بیماری شقاق شود.

اسپاسم عضلانی

کارشناسان معتقدند که اسپاسم یا به­عبارتی گرفتگی عضلات اسفنکتر مقعد ممکن است خطر بیماری فیشر مقعد را افزایش دهد. اسپاسم به حرکات کوتاه و خودکار عضلات گفته می شود که باعث می­شود عضلات به­طور ناگهان سفت شوند. بسیاری از اسپاسم­های عضلات ممکن است روند بهبود را تضعیف کنند.

بارداری و زایمان

زنان باردار معمولا در اواخر بارداری بیشتر درمعرض ابتلا به شقاق مقعدی هستند. درطول زایمان پوشش مقعد ممکن است دچار پارگی شود.

عفونت­های مقاربتی (عفونت های منتقله جنسی) 

این بیماری­ها که به بیماری­های آمیزشی جنسی معروف هستند خطر شکاف مقعدی را افزایش می­دهند. از بیماری­های مقاربتی می­توان به بیماری سیفلیس، اچ­آی وی یا ایدز، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)، تبخال و کلامیدیا اشاره نمود.

شرایط نهفته 

برخی بیماری­های نهفته ازقبیل بیماری کرون، کولیت روده و سایر بیماری­های التهابی روده ممکن است موجب زخم در ناحیه مقعد شوند.

آمیزش جنسی مقعدی

این امر در موارد نادر موجب فیشر می­شود.

علائم فیشر مقعدی


مهمترین علائم و نشانه­های شقاق مقعدی عبارتند از:

درد

خون

خارش

دیسوری

این حالت خصوصا هنگام عبور مدفوع رخ می­دهد. بیمار هنگام دفع مدفوع ممکن است درد شدید و بعد از آن سوزش عمیقی را برای مدت طولانی احساس بکند. درد شددی برخی مواقع مانع رفتن بیمار به دستشویی شده و خطر یبوست را افزایش می­دهد. تاخیر در رفتن به دستشویی ممکن است موجب تشدید درد و همچنین پارگی مقعد شود چراکه این­کار باعث می شود حجم مدفوع بیشتر و سفت­تر شود. برخی بیماران هنگام پاک کردن خود با دستمال دستشویی ممکن است احساس درد شدیدی بکنند.

از آن­جایی که خون تازه است ممکن است بیمار شاهد خون قرمز و شفاف در کاسه دستشویی و یا دستمال توالت شود. شکاف مقعدی در نوزادان اغلب موجب خونریزی می شود.

بیمار ممکن است در ناحیه مقعد خود احساس خارش کند. این حالت ممکن است متناوب و یا پایدار باشد.

این شرایط به احساس ناراحتی در دفع ادرار اتلاق می­شود.(کمتر شایع می باشد) برخی بیماران ممکن است به تکرر ادرار دچار شوند.

 

فیستول مقعدی


فیستول مقعدی

فیستول مقعدی تونل یا فضای کوچکی است که بین کانال مقعد (آخرین قسمت روده بزرگ) و پوست اطراف مقعد تشکیل می­شود.

علل فیستول مقعدی


 • آبسه مقعد: آبسه بیماری دردناکی است که موجب تجمع چرک می­گردد. آبسه مقعد معمولا زمانی رخ می­دهد که یک غده کوچک در داخل مقعد به باکتری آلوده می­شود.
 • بیماری کرون: کرون بیماری مزمنی است ک موجب التهاب جدار داخلی دستگاه گوارش می­گردد.
 • دیورتیکولیت: عفونت کیسه­های برجسته کوچک در روده بزرگ است که موجب برآمدگی دیواره روده بزرگ (کولون) می­شود.
 • سرطان آنورکتوم: رکتوم بخشی در انتهای روده بزرگ است که محل ذخیره مدفوع می­باشد.
 • سل: عفونت باکتریایی است که عمدتا بر روی ریه­ها تاثیر می­گذارد اما ممکن است به قسمت­های دیگر بدن نیز گسترش یابد.
 • اچ­آی­وی و ایدز: ویروسی که به سیستم ایمنی بدن حمله می­کند. (دفاع سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری و عفونت را تحت تاثیر قرار می­دهد.)
 • کلامیدیا: بیماری عفونی است که از طریق آمیزش جنسی به بدن منتقل می­شود واغلب بدون درد و علائم است.
 • سیفلیس: عفونت باکتریایی است که از طریق تماس جنسی، داروهای تزریقی یا انتقال خون منتقل می­شود.

علائم فیستول مقعدی


شایع­ترین علائم فیستول مقعدی شامل:

 • دردی که معمولا ثابت است و هنگام نشستن تشدید یافته و موجب زوک زوک می­شود.
 • تحریک پوست اطراف مقعد نظیر تورم، سرخی و حساسیت به لمس
 • تخلیه چرک و خون
 • یبوست و درد ناشی از اجابت مزاج
 • تب

جراحی بیماری­های مقعدی(هموروئید, شقاق و فیستول ) با لیزر


جراحی بیماری¬های مقعدی(هموروئید, شقاق و فیستول ) با لیزر

جراحی هموروئید با لیزر

چرا جراحی لیزر بهترین روش درمان هموروئید شناخته شده­است؟ پاسخ این است که این روش بدون علائم درد و یا با حداقل علائم درد همراه است. علاوه­بر این به­ندرت پیش می آید که در چنین روشی بیماران در بیمارستان بستری شوند. بیماران معمولا همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می­شوند. مزایای دیگر عمل بواسیر با لیزر عبارتند از:

 • در عمل لیرز هموروئید، بدون آسیب به بافت های طبیعی و سالم اطراف آن، تنها بافت های هموروئید حذف می­شوند.
 • خونریزی، که درصورت رخ دادن ممکن است خفیف باشد.
 • عوارض بعد از عمل صفر است.
 • فرایند التیام و بهبود سریع است.

روش جراحی لیزرهموروئید


با کمک وسیله­ای به­نام پروب، پرتوهای بسیار کوچک لیزر به­طور دقیق به بافت­های هموروئید تابیده شده و موجب از بین رفتن آن می­شوند. میزان دقت درعمل بواسیر با لیزر بسیار بالا است و معمولا قبل از انجام جراحی، رگ­های خونی کوچک که مسوول خونرسانی به هموروئید هستند مسدود شده  و در نتیجه جراحی در یک محیط کنترل شده انجام می­شود.

درمان فیشر با لیزر

فیشرکتومی با لیزر از مدرن­ترین و پرطرفدارترین روش درمان شقاق است. در این روش، فیشر به­طور موضعی با لیزر تبخیر و یا از بین می­رود. بیشتر بیماران مبتلا به شقاق مقعدی امروزه به­دلیل سهولت و راحتی درمان با لیزر به سراغ چنین روشی می­روند.

شاخص­هایی جهت فیشرکتومی با لیزر فیشرهای مزمن

مزایای فیشرکتومی با لیزر عبارتند از:

 • تحت بی حسی نخاعی صورت می گیرد.
 • نیازی به بستری شدن ندارد.
 • میزان بهره­وری بالایی دارد.
 • درد و خونریزی بعد از عمل بسیار کم است.
 • در مقایسه با جراحی های سنتی، نشت مقعد به­ندرت پیش می­آید.

روش جراحی فیشر با لیزر 

در طی این روش که تحت بی­حسی نخاعی صورت می­گیرد، جراح  وسیله­ای به­نام اسپوکولوم را داخل مقعد بیمار می­کند. اسپوکولوم دهانه قابل تنظیمی دارد که به سمت فیشر هدایت می­شود. سپس پرتوهای لیزر به­طور مستقیم به بافت­های ملتهب و آسیب دیده شقاق مقعد ازجمله تگ­های پوستی تابیده می­شود. فیشر تبخیر می­شود. اسفنکتر داخلی با استفاده از لیزر  برش می­خورد.

درمان فیستول با لیزر

جراحی فیستول با لیزر: در این روش، پروب ساتع­کننده رادیال برای از بین بردن اپیتلیوم فیستول و همچنین مابقی کانال/ فضای فیستول وارد مقعد بیمار می­شود.

مزایای جراحی فیستول با لیزر عبارتند از:

 • بهبود سریع
 • درمان سریع و بدون درد
 • بازگشت به فعالیت­های روزانه ظرف 24 ساعت
 • بدون محدودیت رژیم غذلیی
 • بدون پانسمان­های روزانه
 • قابل اجرا در تمام گروه سنی

روش لیزرنوین فیستول

لیزر بستن ناحیه فیستول موسوم به FiLaC یکی از روش­های امیدوارکننده در درمان فیستول است که معمولا بدون برش­های جراحی و بی­اختیاری مدفوع بعد از جراحی همراه است. (روشی است که بدون آسیب به اسفنکتر انجام می­شود) دراین روش،  ابتدا جراح برای  تعیین آناتومی فیستول، معاینه دقیق را انجام می دهد. کاتتر لیزر از طریق دهانه فیستول وارد بدن بیمار می­شود.

کاتتر با رسیدن به دهانه مقعد، جایی­که بافت­های ملتهب باعث فیستول شدند موجب سوزاندن بافت ملتهب می­شود. جراح ممکن است در دخل کانال مقعد از چند بخیه استفاده کند. در طی خروج تدریجی کاتتر لیزر، بافت گرانولوماتوز سوزانده می­شود تا پوست بیرونی باز شود. این جراحی با قرار دادن فیبر نوری در داخل فیستول و با پرتو لیزری خاص انجام می­شود. در حالی که فیبرنوری خارج می­شود با بکارگیری انرژی لیزر در یک حالت کنترل شده بافت اپیتلیال تخریب و ناحیه فیستول ­پوشانده می­شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است