درمان سرطان کولون بدخیم و پیشرفته( روده بزرگ) با استفاده از لیزر

روده بزرگ (کولون) بخش انتهایی دستگاه گوارش است. اکثر موارد سرطان روده بزرگ با توده‌ها کوچک و غیرسرطانی خوش‌خیم سلولی به نام پولیپوز آدنوماتوز شروع می‌شود؛ اما بعضی از این پولیپ‌ها به مرور زمان سرطانی و بدخیم می‌شود.

پولیپ گاهی کوچک است و اگر هم علائمی بروز یابد، علائم ناشی از آن انگشت‌شمار خواهد بود. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که آزمایش‌های غربالگری منظم برای برداشتن پولیپ قبل از سرطانی شدن آن انجام شود تا به این ترتیب بیمار دچار سرطان روده بزرگ نشود.

سرطان روده بزرگ بیماری خاموشی است که باید جدی گرفته شود. سرطان روده بزرگ یا کولون (colon) در روده بزرگ، که پایین ترین بخش دستگاه گوارش است، اتفاق می‌افتد. کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ می‌باشد، که وظیفه جداکردن آب و نمک از مدفوع را دارد. اغلب موارد سرطان روده بزرگ با انبوهی از سلول‌های خوش خیم و غیر سرطانی شروع می‌شوند و در گذر زمان بعضی از انواع این سلول ها تبدیل به سرطان می‌شوند. پزشکان برای شناسایی این سلول ها(پولیپ ها) و پیشگیری از تبدیل این پولیپ ها به سرطان، پیشنهاد می‌کنند که فرد به طور منظم اقدام به تست های غربالگری نماید. در صورت بروز این نوع سرطان راه های بسیاری برای درمان آن وجود دارد که یکی از مهمترین و موثرترین راه های درمانی آن درمان با استفاده از لیزر می باشد.

متخصصان ما در کلینیک ما آماده ارائه خدمات در زمینه جراحی های لیزر می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس : ما

علل


علت ابتلا به سرطان روده بزرگ در اکثر موارد مشخص نیست. آنچه پزشکان دریافته‌اند، این است که سرطان کولون زمانی بروز می‌یابد که نقص‌هایی در DNA سلول‌های سالم روده بزرگ ایجاد شود. سلول‌های سالم به شیوه‌ای منظم رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند تا بدن عملکردی عادی داشته باشد. اما اگر DNA سلولی آسیب ببیند و سلول سرطانی شود، تکثیر سلول‌ها، حتی در صورت عدم نیاز به سلول‌های جدید ادامه می‌یابد. در نتیجه انباشته شدن سلول‌ها در کنار هم تومور ایجاد می‌شود. سلول‌های سرطانی به مرور زمان رشد می‌کند و به بافت‌های سالم اطراف حمله و آنها را تخریب می‌کند. به علاوه سلول‌های سرطانی در دیگر بخش‌های بدن نیز پخش می‌شود و مشکل متاستاز (انتشار) سرطان پیش می‌آید.

جهش‌های ژنی ارثی عامل خطر سرطان روده بزرگ

جهش‌های ژنی ارثی که احتمال ابتلا به سرطان کولون را افزایش می‌دهد، در خانواده منتقل می‌شود، البته این ژن‌های ارثی فقط علت درصد پایینی از سرطان‌های روده بزرگ است. جهش‌های ژنی ارثی لزوماً به معنای ابتلا به سرطان نیست، اما احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
شایع‌ترین انواع  سندرم سرطان ارثی روده بزرگ عبارت است از:

سندرم لینچ، HNPCC خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و دیگر سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. بیماران دچار HNPCC معمولاً قبل از 50 سالگی دچار سرطان روده بزرگ می‌شوند.

FAP اختلال نادری است که باعث ایجاد هزاران پولیپ در مخاط روده بزرگ و راست روده (رکتوم) می‌شود. چنانچه FAP مداوا نشود، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ قبل از 40 سالگی به شدت افزایش می‌یابد.

سندرم‌های ارثی و نادر سرطان کولون را می‌توان از طریق آزمایش ژنتیک تشخیص داد. اگر نگران سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ هستید، با پزشک معالج خود درباره احتمال ابتلا به این عارضه‌ها صحبت کنید.

علائم


نشانه‌ها و علائم سرطان کولون به شرح زیر است:

 • تغییر در اجابت مزاج، مانند اسهال یا یبوست یا تغییر در غلظت مدفوع که بیش از 4 هفته ادامه داشته باشد.
 • خونریزی راست روده (رکتوم) یا وجود خون در مدفوع
 • ناراحتی‌های شکمی مداوم مانند دل پیچه، گاز یا درد
 • احساس تخلیه نشدن کامل روده
 • ضعف یا خستگی
 • لاغری غیرقابل توضیح

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه بیماری با هیچ گونه علائمی روبرو نمی‌شوند. علائم بروز یافته نیز در تمام بیماران یکسان نیست و به بزرگی تومور و محل آن در روده بزرگ بستگی دارد.

عامل‌های خطر


عامل‌های زیر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد:

اکثر بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ بیش از 50 سال دارند. البته سرطان کولون با درصد شیوع بسیار پایین‌تر در جوانان نیز مشاهده می‌شود.

این گروه بیشتر از نژادهای دیگر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند.

چنانچه بیمار به سرطان کولون یا پولیپ آدنوماتوز مبتلا شده باشد، احتمال بروز سرطان روده بزرگ در آینده بالا خواهد بود.

بیماری‌ های التهابی مزمن روده بزرگ، مانند کولیت زخمی و بیماری کرون، خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

سندرم‌های ژنتیک در میان اعضاء یک خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و اعضاء خانواده را مستعد ابتلا به سرطان کولون می‌کند. این سندرم‌ها شامل پولیپوز آدنوماتوز و سرطان غیرپولیپی ارثی کولورکتال یا سندرم لینچ می‌شود.

چنانچه والدین، خواهران و برادران یا فرزندان مبتلا به سرطان کولون باشد، احتمال ابتلا به این سرطان در میان اعضاء خانواده افزایش می‌یابد. چنانچه بیش از یک نفر در یک خانواده دچار سرطان روده بزرگ یا رکتوم باشد، خطر ابتلا به این عارضه‌ها بیشتر می‌شود.

سرطان کولون و رکتوم گاهی پی‌آمد رژیمی با فیبر کم و چربی و کالری بالا است. پژوهش‌های انجام شده در این حوزه به نتایج یکسانی نرسیده است. بعضی مطالعات بیانگر ارتباط بین مصرف گوشت قرمز و گوشت فراوری شده و ابتلا به سرطان روده بزرگ است.

سبک زندگی راکد احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. ورزش منظم این خطر را کاهش می‌دهد.

بیماران مبتلا به دیابت و مقاومت انسولین بیشتر مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولون قرار دارند و نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ در بین افراد چاق بالاتر از افراد با وزن نرمال است.

سیگار کشیدن رابطه مستقیم با ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد.

چنانچه شکم در پرتودرمانی‌هایی که در گذشته برای درمان سرطان‌های دیگر انجام شده باشد، تحت تشعشع قرار گرفته باشد، احتمال ابتلا به سرطان رکتوم و روده بزرگ وجود دارد.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ


رعایت کردن چند توصیه ساده و تغییر دادن زندگی روزمره خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. در ادامه با راهکارهای پیشگیری از سرطان کولون آشنا می‌شویم.

تغذیه

میوه و سبزیجات

هر روز تا جایی که می‌توانید پنج تا نه وعده، میوه و سبزیجات میل کنید. سبزیجات سبزبرگ، انبه، انواع توت، طالبی و زردآلوی خشک شده بهترین و خوشمزه‌ترین گزینه‌ها برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ است. سعی کنید غذاهای سرشار از فولات (اسید فولیک) و ویتامین بی میل کنید.

غلات کامل

برنج، نان، پاستای غلات کامل یا گندم سبوس‌دار تهیه کنید. فراورده‌های غلات کامل سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند که وجود آنها به مقابله با سرطان روده بزرگ و رکتوم کمک می‌کند.

لبنیات

هر روز کلسیم و ویتامین D مصرف کنید تا بدن‌تان برای جنگیدن با سرطان کولون مسلح شود. نوشیدنی‌ها و لبنیات کم چرب غنی از کلسیم، مانند شیر، پنیر و ماست را به فهرست غذایی خود اضافه کنید.

ورزش

 تمرین‌های کششی (انعطاف‌پذیری)


همه می‌توانند تمرین‌های کششی را انجام دهند. انعطاف‌پذیری برای بهبود توانایی حرکتی ضروری است.

تمرین‌های ایروبیک


ورزش ایروبیک، مانند پیاده‌روی سریع و شنا، کالری‌های اضافی را می‌سوزاند و به کاهش وزن کمک می‌کند. ورزش ایروبیک سلامت قلبی ـ عروقی را بهبود می‌دهد و خطر حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت را کاهش می‌دهد.

تمرین‌های مقاومتی


تمرین‌های استقامتی مانند وزنه‌برداری و ورزش ایزومتریک به قوی‌تر شدن عضلات کمک می‌کند.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ در افراد مستعد ابتلا به این بیماریبعضی داروها خطر شکل‌گیری پولیپ‌های پیش سرطانی یا سرطان کولون را کاهش می‌دهد. بااین حال شواهد کافی برای تجویز کردن این داروها به بیمارانی که در معرض خطر متوسط سرطان کولون قرار دارند، وجود ندارد. درمان دارویی برای پیشگیری از سرطان کولون معمولاً به افرادی توصیه می‌شود که به شدت مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. برای مثال نتایج چند مطالعه حاکی از آن است که مصرف مداوم آسپرین یا داروهای مشابه احتمال تشکیل شدن پولیپ و ابتلا به سرطان کولون را کاهش می‌دهد. اما مشخص نیست که چه دوزی از دارو و برای چه مدت باید مصرف شود تا اثر مطلوب به دست آید. مصرف روزانه آسپرین عوارضی، مانند زخم شدن و خونریزی دستگاه گوارش دارد، بنابراین پزشکان معمولاً مصرف آسپرین را به عنوان راهکاری برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ توصیه نمی‌کنند، مگر آن که احتمال ابتلا به سرطان کولون بالا باشد.

درمان سرطان کولون


درمان دارویی

متداول‌ترین داروهایی که برای درمان سرطان روده بزرگ و راست روده تجویز می‌شود، عبارت است از:

 • 5 ـ فلورواوراسیل (5-FU): این دارو غالباً همراه با ویتامین، مانند لوکوورین (فولینیک اسید) یا داروی مشابهی به نام لوکوورین تجویز می‌شود تا بهتر عمل کند.
 • کاپتیسابین (Xeloda): این دارو به صورت قرص به فروش می‌رسد و پس از رسیدن به محل تومور به 5-FU  تبدیل می‌شود.
 • ایرینوتکان (Camptosar )
 • اکسالی پلاتین (الوکساتین)
 • تری فلوریدین و تیپیراسیل (Lonsurf ): دارویی ترکیبی به شکل قرص

لیزرترپی


در لیزردرمانی از نور پرتوان برای درمان سرطان و بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود. لیزر برای کوچک کردن یا از بین بردن تومور یا زائده‌های پیش سرطانی به کار برده می‌شود. لیزر برای تسکین بعضی از علائم سرطان، مانند خونریزی یا انسداد روده نیز کاربرد دارد؛ برای مثال توموری که نای یا مری را مسدود کرده است، با لیزر کوچک یا نابود می‌شود. به علاوه با لیزر می‌توان تومورها یا پولیپ‌های مسدود کننده معده یا روده بزرگ را از بین برد. لیزردرمانی را می‌توان به تنهایی انجام داد، هرچند لیزرتراپی غالباً در کنار درمان‌های دیگری مانند جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی انجام می‌شود. لیزر پایانه‌های عصبی را مسدود می‌کند تا درد پس از جراحی کاهش یابد و رگ‌های لنفاوی را می‌بندد تا ورم کمتر شود و انتشار سلول‌های تومور محدود شود.

ابلیشن

ابلیشن اشاره به درمان‌هایی دارد که تومور را بدون بریدن و جدا کردن نابود می‌کند. روش‌های ابلیشن عموماً برای درمان تومورهای گسترش یافته در کبد توصیه می‌شود، البته این درمان‌ها برای تومورهای دیگر نقاط بدن نیز کاربرد دارد

ابلیشن رادیوفرکوئنسی


رادیوفرکانسی ابلیشن (RFA) از امواج رادیویی پرتوان برای از بین بردن تومورها استفاده می‌کند. متخصص پروب باریک و سوزن مانندی را با توجه به تصاویر سونوگرافی یا سی تی اسکن، وارد پوست و تومور می‌کند. سپس جریان برق در نوک پروب برقرار می‌شود و امواج رادیویی با فرکانس بالا آزاد می‌شود تا تومور گرم شود و سلول‌های سرطانی از بین برود.

ابلیشن با الکل اتانول


در درمان ابلیشن با الکل یا تزریق زیرجلدی اتانول (PEI)، الکل تغلیظ شده مستقیماً در تومور تزریق می‌شود تا الکل سلول‌های سرطانی را نابود کند. متخصص الکل را با سوزن و تحت هدایت سونوگرافی یا سی تی اسکن تزریق می‌کند.

کرایوسرجری (کرایوتراپی)


تومور در روش کرایوسرجری با پروب فلزی باریکی منجمد می‌شود تا به این ترتیب تومور از بین برود. متخصص پروب را تحت هدایت سونوگرافی به تومور نزدیک می‌کند، سپس گازهای بسیار سردی را از راه پروب به تومور می‌رساند تا تومور یخ بزند و سلول‌های سرطانی نابود شود. کرایوتراپی نسبت به دیگر روش‌های ابلیشن، روش موثرتری برای درمان تومورهای بزرگتر است، اما گاهی اوقات نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی را می‌توان در مراحل مختلفی از درمان سرطان کولورکتال انجام داد.

شیمی درمانی گاهی پس از جراحی انجام می‌شود. هدف از شیمی درمانی نابود کردن تمام سلول‌های سرطانی است که به دلیل کوچک بودن هنگام جراحی دیده نشده یا این که از تومور اصلی جدا شده و در بخش‌های دیگر بدن منتشر شده و در عین حال آن‌قدر کوچک است که در تصویربرداری‌های مختلف دیده نمی‌شود. شیمی درمانی احتمال عود سرطان را کاهش می‌دهد.

شیمی درمانی گاهی در کنار پرتودرمانی برای کوچک کردن تومور قبل از جراحی انجام می‌شود تا عمل جراحی آسان‌تر شود. این نوع شیمی درمانی غالباً برای درمان سرطان راست روده انجام می‌شود.

چنانچه سرطان در اندام‌های دیگر، مانند کبد نیز پخش شده باشد، شیمی درمانی برای کوچک کردن تومورها و رفع علائم انجام می‌شود. البته این نوع شیمی درمانی سرطان را مداوا نمی‌کند، اما غالباً امید به زندگی بیمار را افزایش می‌دهد.

پرتودرمانی

پرتودرمانی روش رایجی برای درمان سرطان روده بزرگ نیست، اما تحت شرایط زیر انجام می‌شود:

 • اگر سرطان اندام‌های داخلی یا مخاط شکم را درگیر کرده باشد، جراح نمی‌تواند پس از جراحی با قطعیت اعلام کند که آیا تمام سلول‌های سرطانی را برداشته است یا خیر. پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده پس از جراحی انجام می‌شود.
 • کنترل کردن سرطان بیمارانی که شرایط مساعدی برای انجام جراحی ندارند. البته پرتودرمانی برای تسکین علائم بیمارانی توصیه می‌شود که در اثر سرطان پیشرفته دچار درد، خونریزی یا انسداد روده بزرگ شده‌اند.
 • درمان سرطانی که در دیگر نقاط بدن مانند استخوان یا مغز منتشر شده است.

جراحی

اگر سرطان فقط در یک یا چند نقطه از ریه یا کبد (و نه هیچ جای دیگری از بدن) منتشر شده باشد، می‌توان جراحی تومور را انجام داد. جراحی تومور صرفاً زمانی انجام می‌شود که سرطان کولون یا رکتوم در حال درمان باشد یا درمان شده باشد. جراحی بسته به میزان گسترش سرطان، زندگی بیمار را طولانی‌تر می‌کند یا حتی او را مداوا می‌کند. متخصص با توجه به بزرگی، تعداد و محل تومور تصمیم می‌گیرد که آیا جراحی روش مناسبی برای برداشتن بافت‌های سرطانی پخش شده در بدن به شمار می‌آید یا خیر.

به این پست امتیاز دهید.
درمان سرطان کولون بدخیم و پیشرفته( روده بزرگ) با استفاده از لیزر
2.67 از 6 رای