درمان پرولاپس (افتادگی) رحم یا واژن در زنان با لیزر لئوناردو

افتادگی رحم هنگامی روی می‌دهد که عضلات و لیگامنت‌های کف لگن ضعیف و کشیده شده و دیگر نمی‌توانند به اندازه کافی از رحم نگهداری کنند. در نتیجه رحم به داخل مجرای واژن افتادگی پیدا کرده یا از واژن بیرون می‌آید. افتادگی یا پرولاپس رحم می‌تواند در هر سنی در زنان ایجاد شود. ولی اغلب پس از یائسگی در اثر زایمان طبیعی ایجاد می‌شود. پرولاپس خفیف رحم معمولاً به درمان نیاز ندارد. ولی چنانچه در زندگی اختلال ایجاد کرده و باعث ایجاد ناراحتی شود، بایستی درمان شود.

پرولاپس رحم زمانی ایجاد می‌شود که رحم به سمت داخل یا خارج از واژن افتادگی پیدا می‌کند. در اثر ضعیف شدن عضلات کف لگن، این عضلات قادر به نگهداری رحم نمی‌باشند. در برخی از موارد، رحم ممکن است از دهانه واژن خارج شود. عوارض دیگری که در اثر افتادگی رحم ایجاد می‌شوند عبارتند از: زخم شدن بافتی که دچار افتادگی شده و یا افتادگی دیگر اعضای لگنی مانند مثانه یا راست‌روده. پرولاپس رحم در زنان 55 سال به بالا، یکی از شایع‌ترین دلایل انجام هیسترکتومی (برداشتن رحم) است.

چنانچه شما نیز از علایم افتادگی رحم رنج می‌برید، متخصصان ما آماده ارائه خدمات در این زمینه می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

انواع


انواع-افتادگی-رحم

افتادگی رحم به انواع کامل و ناکامل (ناقص) تقسیم می‌شود :

 • افتادگی ناکامل رحم: رحم تا اندازه‌ای در واژن جابه‌جا شده ولی خارج نمی‌شود.
 • افتادگی کامل رحم: بخشی از رحم از دهانه واژن خارج می‌شود.

دلایل افتادگی رحم


دلایل-افتادگی-رحم

افتادگی رحم در اثر ضعیف شدن عضلات لگنی و بافت‌های پشتیبان ایجاد می‌شود. علل ضعیف شدن عضلات و بافت‌های لگنی عبارتند از:

 • بارداری
 • زایمان و وضع حمل سخت یا وارد شدن آسیب در حین زایمان
 • وضع حمل کودک با جثه بزرگ
 • افزایش وزن یا چاقی
 • سطح پایین استروژن پس از یائسگی
 • یبوست مزمن یا زور زدن در حین اجابت مزاج
 • برونشیت یا سرفه مزمن
 • بلند کردن مداوم اشیای سنگین

نشانه‌های پرولاپس رحم


پرولاپس خفیف رحم معمولاً نشانه‌ای ندارد. نشانه‌های پرولاپس متوسط تا شدید رحم عباتند از:

 • احساس سنگینی یا کشش در لگن
 • خروج بافت از واژن
 • مشکلات مربوط به ادرار، مانند نشت ادرار ( بی‌اختیاری ادرار) یا احتباس ادراری
 • اِشکال در حرکات روده‌ای و اجابت مزاج
 • احساسی شبیه نشستن روی یک توپ کوچک یا احساس اینکه چیزی از واژن خارج می‌شود
 • مشکلات تناسلی مانند احساس از دست دادن خاصیت ارتجاعی بافت واژن

عوارض


افتادگی رحم اغلب مربوط به افتادگی دیگر اعضای لگنی می‌باشد. عوارض ناشی از افتادگی رحم عبارتند از:

افتادگی قدامی یا پیشین (سیستوسل)

ضعف بافت همبند جدا کننده مثانه و واژن می‌تواند باعث برآمده شدن مثانه به سمت واژن شود. افتادگی قدامی با نام افتادگی مثانه نیز شناخته می‌شود.

افتادگی خلفی واژن ( رکتوسل)

ضعف بافت همبند جدا کننده راست‌روده (رکتوم) از واژن می‌تواند باعث برآمدگی راست‌روده به سمت واژن شود. ممکن است در اجابت مزاج و حرکات روده اشکال ایجاد شود. امکان دارد افتادگی شدید رحم باعث جابه‌جا شدن بخشی از پوشش واژینال و خارج شدن آن شود. در اثر مالیده شدن بافت واژن به لباس، زخم واژینال ایجاد شود. این زخم‌ها به ندرت عفونی می‌شوند.

تشخیص پرولاپس رحم چگونه انجام می‌شود؟


تشخیص پرولاپس رحم معمولاً هنگام معاینات لگنی صورت می‌پذیرد. در طول معاینه لگن پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست تا اعمال زیر را انجام دهید:

 • مانند زمان اجابت مزاج به خود فشار وارد کنید. این عمل به پزشک کمک می‌کند تا میزان افتادگی رحم در واژن را ارزیابی کند.
 • پزشک از شما خواهد خواست تا عضلات لگنی خود را مانند زمانی که می‌خواهید جلوی ادرار را بگیرید، منقبض کنید. این آزمون، قدرت عضلات لگنی شما را بررسی می‌کند.

ممکن است از شما خواسته شود تا پرسشنامه‌ای را برای ارزیابی تاثیرات پرولاپس بر زندگی روزمره پر کنید. این پرسشنامه به تشخیص گزینه درمانی کمک می‌کند. چنانچه مبتلا به بی‌اختیاری ادرار هستید، پزشک آزمایشاتی (یورودینامیک) برای بررسی عملکرد مثانه انجام خواهد داد.

درمان افتادگی رحم


درمان-افتادگی-رحم

نوع درمان بستگی به شدت افتادگی رحم دارد. درمان‌های زیر توسط پزشک توصیه خواهند شد:

چنانچه افتادگی رحم هیچ نشانه‌ای نداشته یا نشانه‌های کمی داشته باشد، می‌توان از اقدامات ساده خود مراقبتی برای بهبود یا جلوگیری از تشدید علائم استفاده کرد. این اقدامات شامل تمرین کگل برای تقویت عضلات لگنی، کاهش وزن و درمان یبوست می‌باشند.

پساری واژن یک حلقه پلاستیکی یا لاستیکی بوده که برای نگهداری بافتهای بیرون آمده، داخل واژن قرار می‌گیرد. پساری بایستی به طور منظم خارج شده و تمیز شود.

در صورتیکه افتادگی رحم شدید باشد، پزشک از جراحی استفاده می‌کند. گزینه‌های جراحی عبارتند از جراحی کم‌تهاجمی (لاپاراسکوپیک) یا جراحی واژن. جراحی شامل موارد زیر می‌باشد:

ترمیم بافتهای ضعیف‌شده کف لگن

جراحی معمولاً از طریق واژن انجام می‌شود ولی در برخی از موارد از راه شکم صورت می‌پذیرد. امکان دارد جراح جهت حمایت و تقویت اعضای لگنی، از بافت بدن خود شخص، بافت اهدایی (دهنده) یا مواد مصنوعی در ساختار کف لگن استفاده کند.

برداشتن رحم (هیسترکتومی)

در صورت شدید بودن پرولاپس رحم از هیسترکتومی استفاده می‌شود. البته تحقیقات نشان می‌دهند که جراحی هیسترکتومی دارای خطرات طولانی‌مدت برای سلامتی از جمله افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و عوارض متابولیک (مربوط به سوخت و ساز بدن) می‌باشد. برای اطمینان از نوع گزینه درمانی و آشنایی با مزایا و معایب آنها، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان پرولاپس رحم با لیزر لئوناردو


لیزردرمانی یکی از جدیدترین روش‌های درمان افتادگی واژن می‌باشد. با استفاده از لیزردرمانی ملایم جهت تحریک بازسازی کلاژن و ایجاد کلاژن جدید این امکان وجود دارد تا بتوان دیواره واژن و ساختار پشتیبان آن را تقویت کرده و بدون استفاده از جراحی از افتادگی واژن جلوگیری کرد. درمان افتادگی رحم با لیزر لئوناردو یک گزینه درمانی بی‌خطر و دارای حداقل عوارض جانبی است. از لیزردرمانی می‌توان در مواقعی که افتادگی واژن شدید بوده و جراحی غیر قابل اجتناب باشد استفاده کرد، چرا که بهبود بافت واژن پیش از اقدام به جراحی می‌تواند باعث موفقیت‌آمیز بودن نتیجه جراحی شده و زمان بهبودی را نیز کاهش دهد. بسته به شدت افتادگی، امکان دارد به بیش از 5 بار درمان نیاز باشد.

مزایای استفاده از لیزر لئوناردو


درمان پرولاپس واژن با لیزر لئوناردو نسبت به جراحی یک گزینه درمانی بی‌خطر و بدون عوارض جانبی بوده و در بهبود افتادگی بسیار مؤثر است.

عدم نیاز به جراحی

بر خلاف جراحی، در لیزر لئوناردو تزریق، برش، خونریزی و بخیه وجود نخواهد داشت.

بدون درد بودن روند درمان

بیشتر زنان در طول روند درمان دردی احساس نمی‌کنند. امکان دارد بعضی از مواقع مقداری حرارت احساس شود که با استفاده از ژل بی‌حسی موضعی قابل رفع است.

عدم نیاز به استراحت و توقف فعالیتهای عادی

لیزر لئوناردو یک روش درمانی ساده بوده و به هیچ تدارکاتی قبل از درمان نیاز نبوده و پس از درمان نیز اختلالی در فعالیت‌های عادی روزانه ایجاد نخواهد شد.

بدون عوارض جانبی

هیچ گونه عوارض جانبی در ارتباط با لیزردرمانی گزارش نشده است. همچنین برای این روش درمانی نیازی به استفاده از مُسکن و آنتی‌بیوتیک نیست.

آیا درمان پرولاپس رحم با لیزر لئوناردو مؤثر است؟


شدت پرولاپس رحم در زنان متفاوت است. در موارد خفیف، ممکن است حتی فرد متوجه وجود عارضه نشود، ولی پزشک هنگام معاینه داخلی می‌تواند پرولاپس را تشخیص دهد. در موارد شدیدتر امکان دارد افتادگی از طریق دهانه رحم قابل مشاهده باشد و حتی در موارد حاد ممکن است برگرداندن آن به وضعیت عادی مشکل باشد. پزشک از لحاظ شدت، افتادگی رحم را به چهار طبقه تقسیم‌بندی می‌کند (1، 2، 3 و 4). در درجات بالا (3 و 4) افتادگی کاملاً قابل مشاهده است.

عوارض لیزر لئوناردو برای درمان افتادگی رحم


پس از درمان افتادگی رحم با لیزر لئوناردو، عوارض بلندمدتی ایجاد نخواهند شد. درواقع تعداد زیادی از زنان دچار هیچ عوارضی نخواهند شد. ممکن است تعداد کمی از زنان (کمتر از 1 نفر در هر 20 نفر) دچار عوارض جزئی شوند مانند ترشحات واژن که بیش از حد معمول غلیظ باشد، وجود مقداری لکه یا خونریزی، قرمزی یا درد خفیف. هیچ کدام از این موارد بیش از چند روز ادامه نخواهند داشت.

نحوه زندگی و درمان خانگی


با توجه به شدت پرولاپس رحم، از درمانهای خانگی می‌توان برای بهبود افتادگی استفاده کرد.

 • استفاده از تمرینات کگل برای تقویت عضلات لگنی و حمایت از نیامِ (فاسیا) ضعیف شده
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر زیاد و نوشیدن زیاد مایعات برای جلوگیری از یبوست
 • اجتناب از زور زدن هنگام اجابت مزاج
 • اجتناب از بلند کردن اشیای سنگین
 • کنترل سرفه
 • کاهش وزن (درصورت اضافه وزن یا چاقی)

تمرینات کگل

تمرینات-کگل

تمرینات کگل برای تقویت عضلات کف لگن استفاده می‌شوند. تقویت این عضلات باعث حفاظت بیشتر از اعضای لگنی شده، از تشدید افتادگی جلوگیری کرده و باعث بهبود عوارض ناشی از افتادگی رحم می‌شود. برای انجام تمرین کگل موارد زیر را انجام دهید :

 • عضلات کف لگن را منقبض کنید به گونه‌ای که می‌خواهید از خروج گاز از روده جلوگیری کنید.
 • این حالت انقباضی را برای مدت 5 ثانیه نگه دارید و سپس به مدت 5 ثانیه عضلات را شل کنید. چنانچه انجام این کار دشوار می‌باشد، انقباض را برای دو ثانیه نگه داشته و سپس برای مدت 3 ثانیه عضلات را شل کنید.
 • پس از مدتی انجام این انقباض را تا 10 ثانیه افزایش دهید.
 • روزانه این حرکت را در سه ست 10 تایی انجام دهید.

در صورتیکه این حرکت زیر نظر متخصص فیزیروتراپی انجام شود و با بیوفیدبک تقویت شود، تأثیر بیشتری خواهد داشت. در بیوفیدبک از نمایشگرهایی استفاده شده تا از انقباض صحیح عضلات در مدت زمان کافی اطمینان حاصل شود. پس از اینکه روش صحیح انجام تمرین کگل را یاد گرفتید، می‌توانید این تمرین را تقریباً در هر زمانی چه در محل کار و چه در منزل انجام دهید.

جلوگیری از افتادگی رحم


برای کاهش خطر ابتلا به افتادگی رحم نکات زیر را رعایت کنید:

 • به طور منظم تمرین کگل را انجام دهید: این تمرین باعثت تقویت عضلات لگن شده و خصوصاً برای زمان پس از زایمان مؤثر هستند.
 • از ایجاد یبوست جلوگیری کنید: به مقدار زیاد مایعات نوشیده و مواد غذایی حاوی مقدار زیاد فیبر مانند میوه، سبزیجات، حبوبات و مواد غذایی حاوی غلات کامل مصرف کنید.
 • از بلند کردن اشیای سنگین بپرهیزید و نحوه صحیح بلند کردن اشیا را رعایت کنید: هنگام بلند کردن اشیا به جای کمر از پاهای خود استفاده کنید.
 • سرفه خود را کنترل کنید: برای درمان سرفه مزمن و برونشیت اقدام کنید و از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 • از افزایش وزن جلوگیری کنید: در مورد میزان وزن ایده‌آل و راه‌های کاهش وزن با پزشک مشورت کنید.

 آیا امکان وضع حمل پس از جراحی پرولاپس رحم وجود دارد؟


در صورتیکه همچنان دارای قدرت باروری هستید و هیسترکتومی انجام نشده باشد، هنوز می‌توانید باردار شوید. طی کردن دوره بارداری به طور کامل بی‌خطر است. معمولاً برای زایمان، انجام سزارین توصیه می‌شود. امکان دارد بارداری بر موفقیت درازمدت جراحی پرولاپس تأثیر بگذارد. به همین دلیل معمولاً توصیه می‌شود که جراحی را برای ترمیم پرولاپس رحم به تعویق انداخته تا اینکه وضع حمل به طور کامل انجام شود.

آیا خونریزی واژن نشان‌دهنده پرولاپس رحم است؟ 


پرولاپس رحم معمولاً باعث خونریزی واژن نمی‌شود. اگرچه در برخی از موارد امکان دارد که فرد تا شدید شدن پرولاپس از عارضه اطلاعی نداشته باشد و ایستادن و انجام فعالیتهای جسمی باعث خارج شده بافت واژن از دهانه واژن شود. هنگامی‌که بافت واژن به لباس مالیده شود، ممکن است ایجاد حساسیت و خونریزی کند. در چنین حالتی، وجود خون در لباس زیر یا دیگر موارد خونریزی واژن می‌تواند اولین نشانه وجود پرولاپس رحم باشد.

به این پست امتیاز دهید.
درمان پرولاپس (افتادگی) رحم یا واژن در زنان با لیزر لئوناردو
3 از 1 رای