درمان یبوست بعلت کمبود فیبر،کم تحرکی و توده:رژیم غذایی و لیزردرمانی

درمان یبوست

یبوست یک بیماری سیستم گوارش است که در آن فرد مدفوع سفتی دارد که به سختی خارج می‌شود. در بیشتر موارد، این اتفاق زمانی می‌افتد که روده بزرگ آب زیادی از مواد غذایی که در آن است، گرفته باشد. هر چه غذا آهسته‌تر از دستگاه گوارش عبور کند، آب بیشتری از آن توسط روده جذب می‌شود. در نتیجه، مدفوع خشک و سفت می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، تخلیه روده‌ها می‌تواند بسیار دردناك باشد.

یبوست یک عارضه معده‌ای روده ای رایج است. گاهی اوقات تخلیه روده به طور طبیعی و بدون مشکل انجام می‌شود اما بعضی روزها به دلیل اشتباهات در تغذیه و سبک زندگی این روند دچار اختلال می‌شود، اختلالی که با درد و ناراحتی همراه است. با وجود اینکه یبوست می‌تواند آزار دهنده باشد، اما معمولا جدی نیست و می‌توان با کمک درمان‌های خانگی و غذاهای ملین کننده آن را درمان کرد. اما در صورت بروز این علایم شامل اجابت مزاج با فاصله بیش از 3 روز، درد زیاد شکم، وجود خون در مدفوع حتما باید به پزشک مراجعه کرد. یکی از روش‌های درمانی برای رفع یبوست‌های مزمن  جراحی با لیزر برای از بین بردن توده یا توموری است که سبب مسدود شدن سلول و به وجود آمدن یبوست شده است. درمان با روش لیزری نسبت به روش‌های جراحی باز طول دوره ی ریکاوری کوتاه‌تر و درد و خونریزی کمتری دارد به همین دلیل در موارد یبوست‌های مزمن که برای رفع آن نیاز به جراحی می‌باشد توصیه می‌شود.

متخصصان ما در کلینیک ما آماده ارائه به روزترین خدمات در زمینه درمان بیماری‌های مقعدی از جمله بیماری یبوست با استفاده از به روزترین امکانات در این زمینه می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل


دلایل زیر شایع‌ترین علل یبوست می‌باشند:

کمبود فیبر در رژیم غذایی

افرادی که رژیم غذایی آن‌ها دارای مقدار کافی فیبر باشد، به طور چشمگیری کمتر از یبوست رنج می‌برند. لازم است از غذاهای غنی از فیبر مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. فیبر حرکات روده را بهبود می‌بخشد و از یبوست جلوگیری می‌کند. غذاهایی که دارای فیبر کمی هستند شامل غذاهای پرچرب مانند پنیر، گوشت و تخم مرغ می‌باشند.

عدم تحرک بدنی

یبوست ممکن است زمانی رخ دهد که فرد از لحاظ فیزیکی بیش از حد غیر فعال باشد. این وضعیت به خصوص در افراد مسن اتفاق می‌افتد. برای افرادی که برای مدت طولانی، شاید برای چندین روز یا چند هفته بستری شده‌اند، خطر ابتلا به یبوست به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. متخصصان از علت آن مطمئن نیستند. برخی معتقدند که فعالیت بدنی متابولیسم بدن را بالا نگه می‌دارد و فرآیندهایی که در بدن صورت می‌گیرد را تسریع می‌کند. افراد سالخورده نسبت به افراد جوان زندگی بی تحرک‌تری دارند و بنابراین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یبوست هستند. افرادی که از نظر فیزیکی فعال هستند، بسیار کمتر از افراد غیر فعال به یبوست دچار می‌شوند.

داروها

رایج‌ترین داروهایی که باعث ایجاد یبوست می‌شوند عبارتند از:

 • داروهای مسکن (اپيوئيد) شامل کودئين (تيولنول)، اکسی کودون (پروکوکت) و هيدرومورفون (ديلااوديد)
 • داروهای ضد افسردگی شامل آمیتریپتیلین (الاویل) و ایمیپرامین (توفرانیل)
 • داروهای ضد انعقادی از جمله مکمل‌های آهن حاوی فنیتوین (دیلانتین) و کاربامازپین (تگرتول)
 • داروهای مسدود کننده کانال کلسیم شامل دیلیتازیم (کاردیازم) و نیفدیپین (پروکاردیا)
 • آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم از جمله آمفوژل و باسیل ژل
 • دیورتیک‌ها شامل کلروتیازید (دیوریل)

شیر

برخی افراد زمانی که شیر و محصولات لبنی مصرف می‌کنند دچار یبوست می‌شوند.

سندرم روده تحریک پذیر

افرادی که از سندرم روده تحریک پذیر رنج می‌برند، غالبا بیشتر از سایر افراد، یبوست را تجربه می‌کنند.

بارداری

بارداری باعث تغییرات هورمونی می‌شود که باعث می‌شود یک زن بیشتر مستعد یبوست شود. همچنین رحم ممکن است روده را تحت فشار قرار دهد و عبور غذا را کند کند.

بالا رفتن سن

همان طور که سن فرد بالا می‌رود، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد و در نتیجه فعالیت روده کم می‌شود. عضلات دستگاه گوارش به اندازه‌ای که باید استفاده شوند، کار نمی‌کنند.

تغییرات روزمره

هنگامی که فرد به مسافرت می‌رود، روال معمول آن‌ها تغییر می‌کند. این امر می‌تواند سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار دهد که گاهی اوقات منجر به یبوست می‌شود. وعده‌های غذایی در زمان‌های مختلف خورده می‌شوند، یا فرد ممکن است در زمان‌های دیگری به خواب برود، بیدار شود و به دستشویی برود. تمام این تغییرات می‌تواند خطر یبوست را افزایش دهد.

استفاده بیش از حد از روان کننده (ملین)

برخی معتقدند که فرد حداقل باید یکبار در روز به توالت برود، این درست نیست. با این حال، برای اطمینان از این امر، برخی افراد به صورت خودسرانه از داروهای ملین استفاده می‌کنند. ملین‌ها در کمک به حرکات روده موثر هستند. با این حال، استفاده از آن‌ها به طور مرتب اجازه می‌دهد تا بدن به عملکرد آن‌ها عادت کند و دوز مورد نیاز باید به تدریج افزایش یابد تا همان اثر حاصل شود. ملین‌ها می‌توانند عادت ایجاد کنند. وقتی فرد به آن‌ها وابسته می‌شود، خطر ابتلا به یبوست پس از وقفه در مصرف آن‌ها بسیار زیاد است.

عدم رفتن به دستشویی در صورت نیاز

اگر افراد نیاز به دفع مدفوع را نادیده بگیرند، ممکن است این نیاز به تدریج از بین برود و فرد دیگر نیازی به رفتن به دستشویی نداشته باشد. هر چه مدفوع بیشتر به تاخیر بیفتد، خشک‌تر و سفت‌تر می‌شود.

عدم مصرف آب کافی

اگر یبوست در حال حاضر وجود داشته باشد، نوشیدن مایعات بیشتر ممکن است آن را تسکین دهد. با این حال، نوشیدن آب به طور منظم خطر ابتلا به یبوست را کاهش می‌دهد. بسیاری از نوشابه‌ها و نوشیدنی‌ها حاوی کافئین هستند که می‌توانند باعث کم آبی بدن و یبوست شوند. الکل نیز آب بدن را می‌گیرد و باید توسط افراد مبتلا به یبوست یا بسیار حساس به یبوست مصرف نشود.

مشکلات روده بزرگ و راست روده

تومورها می‌توانند مسیرهای عبور غذا را فشرده یا محدود کنند و باعث یبوست شوند. همچنین، بافت اسکار، دیورتیکولوزیس و باریک شدن غیرطبیعی روده بزرگ یا راست روده، که به تنگی کولورکتال شناخته می‌شود. افراد مبتلا به هیرشپرونگ مستعد یبوست هستند (نقص مادرزادی که در آن برخی از سلول‌های عصبی در روده بزرگ وجود ندارد).

برخی از بیماری‌ها و مشکلات

بیماری‌هایی که حرکت مدفوع از طریق روده بزرگ، راست روده یا مقعد را کاهش می‌دهند می‌توانند باعث یبوست شوند. این موارد عبارتند از:

 • اختلالات عصبی: مولتیپل اسکلروز، بیماری پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و شبه انسداد روده‌ای مزمن ممکن است منجر به یبوست شود.
 • مشکلات غدد درون ریز و متابولیک: اوره، دیابت، هیپرکلسمی، کنترل ضعیف گلیسمی و کم کاری تیروئید.
 • بیماری‌های سیستمیک: این بیماری‌ها، بیماری‌هایی هستند که بر اندام‌ها و بافت‌های متعددی تاثیر می‌گذارند و یا بر کل بدن اثر می‌کنند و شامل لوپوس، اسکلرودرمی، آمیلوئیدوز می‌شوند.
 • سرطان: یبوست در افرادی که مبتلا به سرطان هستند، عمدتا به علت داروهای مسکن و شیمی درمانی اتفاق می‌افتد. همچنین اگر یک تومور دستگاه گوارش را مسدود یا فشرده کند.

 درمان‌های یبوست


درمان دارویی یبوست

درمان دارویی یبوست

 • محرک‌ها: این داروها باعث می‌شوند عضلات روده به طور منظم منقبض شوند. محرک‌ها شامل کارکتول، دولکولاکس، و سنوکوت می‌باشند.
 • روان کننده‌ها: این داروها به عبور راحت تر مدفوع از کولون کمک می‌کنند. ملین‌ها شامل روغن معدنی و فلیت می‌باشند.
 • نرم کننده مدفوع: این دارو مدفوع را مرطوب می‌کند. نرم کننده‌های مدفوع شامل کولاس و سورفاک هستند.
 • مکمل‌های فیبر: این داروها شاید بی خطرترین داروهای ملین باشند. این داروها همچنین ملین‌های حجمی نامیده می‌شوند. این مکمل‌ها شامل فیبرکون، متاموسیل، کونسیل، سروتن، سیتروسل می‌باشند و باید با مقدار زیادی آب مصرف شوند.
 • اسموتیک‌ها: این داروها باعث تسهیل حرکت مایعات از روده بزرگ می‌شوند و شامل سفولاک، سوربیتول، و میرالاکس هستند.
 • ملین‌های سالین: این داروها آب را به داخل روده وارد می‌کند و حاوی شیر منیزیم هستند.
 • فعال کننده کانال‌های کلرید: این داروها نیاز به نسخه دارند و شامل لوپوپرستون (آمیتیزیا) می‌باشند.

 درمان بیماری‌های ناشی از یبوست با لیزر

یبوست با لیزر

یکی از بیماری‌های شایع ناشی از یبوست هموروئید(بواسیر) می‌باشد که بهترین روش درمانی آن درمان لیزری می‌باشد. علاوه بر این شرایطی که باعث یبوست می‌شوند مانند توده یا تومور مسدود شده سلول نیز می‌توانند با لیزر درمان شوند. زیرا درمان‌های لیزری نه تنها  با درد و خونریزی کمتری همراه است به علاوه طول دوره ی بهبودی بیمار نیز کمتر می‌باشد که از بهترین مزایای این نوع جراحی به شمار می‌آید.

 تأثیر تزریق توکسین بوتولینوم در درمان یبوست

توکسین بوتولینوم در درمان یبوست

آشالازی اسفنكتر داخلی مقعد يكی از علل يبوست مقاوم به درمان در كودكان است که به علت ایجاد آسیب دائم در اسفنکتر منجر به عوارضی مثل بی‌اختیاری دفعی دائمی می‌شود. تزریق توکسین بوتولینوم یکی از راه‌های موثر در درمان یبوست ناشی از آشالازی اسفنکتر داخلی مقعد در کودکان است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی

جراحی در درمان یبوست

برای بیماران مبتلا به یبوست مشکل ساز که به علت بیماری‌های روده بزرگ یا استفاده نادرست از داروهای ملین اتفاق می‌افتد، جراحی آخرین درمان است. در طول جراحی، بیشتر روده بزرگ، به جز رکتوم (یا رکتوم و بخشی از کولون سگموئید)، برداشته می‌شود. انتهای بریده شده روده کوچک به رکتوم باقی مانده یا روده سگموئید متصل می‌شود. در بیماران مبتلا به نارسایی روده بزرگ، جراحی برای کسانی که به تمام درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، انجام می‌شود. اگر عمل جراحی لازم باشد، نباید هیچ گونه بیماری در عضلات روده کوچک وجود داشته باشد. عضلات نرمال روده کوچک توسط مطالعات حرکت طبیعی خود روده کوچک تایید می‌شوند.

اندازه گیری الکتریکی

انازه گیری الکتریکی هنوز در مرحله آزمایش است. این فرآیند ممکن است با استفاده از الکترودهایی که در دیواره عضلانی روده قرار داده می‌شوند، انجام شود. الکترودها از روده بزرگ خارج می‌شوند و به یک محرک الکتریکی متصل می‌گردند. در عوض، تحریک پوست استخوان خاجی را می‌توان برای تحریک اعصاب متصل به روده بزرگ استفاده کرد. این تکنیک‌ها امیدوار کننده هستند، اما قبل از اینکه نقش خود را در صورت وجود در درمان این بیماری معرفی کنند، لازم است کارهای بیشتری انجام شود.

درمان خانگی یبوست در طب سنتی

 • افزایش مصرف فیبر: افراد مبتلا به یبوست باید بین 18 تا 30 گرم (گرم) فیبر در روز بخورند.
 • نوشیدن آب: مصرف زیاد آب می‌تواند بدن را آبرسانی کند.
 • عوامل حجیم: اضافه کردن این مواد به رژیم غذایی شما می‌تواند به نرم کردن مدفوع کمک کند و عبور آن‌ها را آسان‌تر نماید. نمونه‌هایی از عوامل حجیم شامل سبوس گندم می‌باشد.
 • ورزش منظم: این کار می‌تواند به شما کمک کند تا فرآیندهای بدن، از جمله عبور مدفوع را منظم‌تر کنید.
 • روال روزمره: داشتن یک مکان و زمان مشخص در روز که در آن بتوانید بدون زور زدن در دفع مدفوع به دستشویی بروید.
 • اجتناب از نگه داشتن مدفوع: به نیاز طبیعی بدن خود برای عبور مدفوع در زمانی که اتفاق می‌افتد واکنش دهید، انجام این کار کلید کاهش تاثیر یبوست است.
 • پاهای خود را بالا بیاورید: پاهای خود را روی یک پلت فرم کوتاه مثلا یک پله قرار دهید و مطمئن شوید که در حین عبور مدفوع، زانوها بالاتر از سطح لگن قرار گیرند. این کار می‌تواند یبوست را کاهش دهد.
 • داروهای هومیوپاتی: در حالی که اثربخشی آن‌ها به واسطه شواهد مورد بحث است، درمان‌های مربوط به یبوست که توسط پزشکان هومیوپاتی ارائه می‌شوند شامل گیاهان مختلفی است.
 • درمان یبوست با استفاده از خاکشیر و طرز تهیه ی آن: استفاده از خواص خاکشیر برای یبوست در طب سنتی بسیار شناخته شده است. تهیه محلول یک قاشق غذاخوری خاکشیر، نصف لیوان آب جوش و دو حبه قند یا معادل آن شکر  و نوشیدن آن قبل از صبحانه می‌تواند به رفع یبوست کمک کند.
 • استفاده از روغن کرچک برای برطرف کردن یبوست: روغن کرچک برای درمان یبوست عالی است و دوز مصرفی آن معمولاً حدود یک قاشق غذاخوری برای بزرگسالان و یک قاشق چای‌خوری برای کودکان است. روغن کرچک، طعم تلخی دارد و ممکن است نوشیدن و بلعیدن آن دشوار باشد، چون طعم بدی روی زبان و در حلق باقی می‌گذارد
 • شربت انجیر برای یبوست: شربت انجیر دارای فیبر بالایی  می‌باشد که با توجه به اینکه می توان تا هفت برابر آب به آن اضافه نمود و مصرف کرد و بهترین گزینه جهت رفع یبوست حتی در کودکان بشمار می‌رود که متاسفانه تاکنون اطلاع رسانی کاملی در این خصوص انجام  نشده است .

ورزش

ورزش در درمان یبوست

افرادی که زندگی بی تحرکی دارند، بیشتر از افرادی که فعال هستند، به یبوست مبتلا می‌شوند. با این وجود، مطالعات محدود در زمینه تاثیر ورزش بر حرکات روده نشان داده است که ورزش اثر جزیی یا ناچیزی بر میزان دفعات دستشویی رفتن دارد. بنابراین، ورزش می‌تواند بیشتر برای دیگر مزایای سلامتی آن، اما نه برای اثر آن در یبوست، توصیه می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است